Historie závodu Tour de Ralsko

Tour de Ralsko, dnes již tradiční cyklisticky závod, má počátky v roce 1998, kdy si parta kamarádů své projížďky zpestřovala měřením času. Byli jedni z prvních, kdo projížděl do té doby neznámé cyklostezky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Jména, která jim dávali, jsou dnes mezi cyklisty hojně používány, např. K Sochorovi nebo U Tankáče. Při prvních neoficiálních závodech si říkali, že jezdí Tour de Ralsko a to díky dominantě okolí – kopcem a zříceninou hradu Ralsko. Tento název udržel do dnes.

​​V roce 2003 se potkal jeden z oněch kamarádů Jára Frei s Jirkou Tokarem. Spojení studenta sportovního managementu a cyklistického nadšence byl první impuls ke vzniku závodu pro širokou veřejnost a hobby závodníky.

​​​První ročník v roce 2004 předcházely velké přípravy a vše bylo pro organizátory nové. Start závodu byl v bývalých mimoňských kasárnách a dvoudenní závod měl vyhlášení vítězů v letním kině při Majálesu.

​​Závod byl několik let koncipován jako několika etapový, kdy se měřil čas jen na vybraných úsecích. První ročníky byly určeny pro trekingová kola, ale pomalu začaly přibývat i MTB vložky.

​​Ročníky 2005 a 2006 měly zázemí v ubytovně u firmy Falcon, kde byl také start i kompletní zázemí. Dokonce závodníci měli možnost se zde ubytovat.

​​V roce 2007 a 2008 ročník startoval v Malé ulici a měl přívlastek neoficiální mistroství trekingových kol. A součástí závodu byl závod pro firmy a školy.

Roky 2010 a 2011 nepřinesly do závodu žádné novinky, ale přesto si udržel své účastníky i etapový způsob závodění.

​​Rok 2012 a 2013 byl ve znamení velkých změn. Závod nebyl etapový a start závodu se přesunul zpět do mimoňských kasáren. Velkou změnu zaznamenala i trať, která vedla směrem ke Slovanům, přes Brennou do Hradčanských stěn, přes které jsme se dostali až k Máchově jezeru. Cesta do cíle vedla Hradčany přes Ploučnici k Mimoňské dostihové dráze a do cíle v kasárnách. Závod byl čistě orientován na horská kola a ředitelem trati byl Radomír Hodek. Na startu obou ročníků se sešlo 150 závodníků.

​​Jubilejní 10. ročník v roce 2014 měl start i cíl na náměstí v Mimoni. Ředitel trati Ondřej Adamec trať vedl přes Pavlin dvůr, Skelnou huť, Velkou Bukovou a Dělové stezku. Sjezdu mezi Hradčanské stěny, projezdu Hradčany a přejezd Ploučnice byla pro závodníky známá část závodu. I přes nepřízeň počasí si na závod našlo cestu téměř 100 závodníků.

​​Tour de Ralsko byl menší regionální závod s kapacitou do 150 závodníků, ale to se pomalu mění. Za dobu své existence získává závodníky z celé České republiky.

Tour de Ralsko 2015

16. 5. 2015

Popis

Organizaci závodu občanské sdružení Mimoňští Sršni, které je známé jako organizátor triatlonu a inline kvadriatlonu Hornettlon.cz, který je určen také sportovním nadšencům a hobby závodníkům. Své zkušenosti organizátoři použili při Tour de Ralsku a závod dostal nové logo, webové stránky, čipovou časomíru a závodníci mohli využít poprvé zázemí s posezením a stánku s občerstvením. Každý závodník dostal bohatou uvítací tašku s jídlem a pitím v ceně závodu. Tour de Ralsko pod taktovkou Mimoňksých Sršňů se zúčastnilo 125 závodníků.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2016

14. 5. 2016

Popis

Závod Tour de Ralsko se poprvé zařadil do seriálu Haven MTB series a konali se i dětské závody. Zázemí bylo v prostoru bývalých mimoňských kasáren, kde byl dostatek prostoru pro stánkový prodej i předzávodní servis kol. Zároveň zde byl i cíl závodu. Startovalo se z náměstí a i s dětskými závody se na startu potkalo celkem 272 závodníků.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2017

12. 5. 2017

Popis

13. ročník se vydařil a Tour de Ralsko bylo nadále součást Haven MTB series. Dětské závody jsme zařadili před hlavním závodem, aby mohli rodiče fandit ještě před tím, než odjedou vlastní závod. Připravili jsme také jednoduché dřevěné překážky pro starší dětské kategorie. Jako minulý rok bylo zázemí celého závodu v prostoru bývalých mimoňských kasáren. Start byl již tradičně z náměstí v Mimoni, kde první startovala kategorie Elite. Celkový počet závodníků byl v 367 (z toho 52) dětí.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2018

13. 5. 2017

Popis

Ve 14. ročníku jsme přesunuli zázemí do areálu dostihové dráhy v Mimoni, protože tady bylo více místa pro narůstající účast. Na stejném místě jsme uspořádali i dětské závody, takže ubylo přesunů, jak dětských závodníků, tak diváků. Také jsme přesunuli cíl závodu, který už nebyl z kopce po silnici, ale dojezd byl přímo do zázemí. Bylo to dobré řešení, protože mohli všichni fandit. Závod přivítal 321 dospělých a 83 dětí, celkem 404 závodníků.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2019

10. 5. 2019

Popis

Polokulatý 15. ročník byl ve znamení deště a poměrně velké zimy. Získali jsme generálního partnera: firmu ML Tuning, která nám pomáhá závod posouvat dál. Pro závodníky jsme připravili v cíli vyhřívaný stan a moc se osvědčil i nám. Opravdu luxusní občerstvení nám zajistily holky z Kočičího kabinetu. Závodu se zúčastnilo celkem 468 závodníků - 60 dětí a 408 dospělých.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2020

18. 7. 2020

Popis

Čeká nás 16. ročník závodu, který vás provede krásami bývalého vojenského prostoru Ralsko. Aktuálně vymýšlíme, čím bychom vás překvapili, závod trochu obvzláštnili nebo vylepšili. Sledujte nás na Facebooku, dáváme tam novinky, co se zrovna děje.

Máme radost z termínu závodu 18. 7. 2020, který nekoliduje s žádným větším závodem v okolí. Takže čekáme naplněnou kapacitu a registrace otevřeme už v lednu.

Kam dál?

Sponzoři