Historie závodu Tour de Ralsko

Tour de Ralsko, dnes již tradiční cyklisticky závod, má počátky v roce 1998, kdy si parta kamarádů své projížďky zpestřovala měřením času. Byli jedni z prvních, kdo projížděl do té doby neznámé cyklostezky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Jména, která jim dávali, jsou dnes mezi cyklisty hojně používány, např. K Sochorovi nebo U Tankáče. Při prvních neoficiálních závodech si říkali, že jezdí Tour de Ralsko a to díky dominantě okolí- kopci a zřícenině hradu Ralsko. A tento název si závod udržel až dodnes.

​​V roce 2003 se potkal jeden z kamarádů Jára Frei s Jirkou Tokarem. Spojení studenta sportovního managementu a cyklistického nadšence byl první impuls ke vzniku závodu pro širokou veřejnost a hobby závodníky.

​​​Prvnímu ročníku v roce 2004 předcházely velké přípravy a vše bylo pro organizátory nové. Start závodu byl v bývalých mimoňských kasárnách a dvoudenní závod měl vyhlášení vítězů v letním kině při Majálesu.

​​Závod byl několik let koncipován jako několika etapový, kdy se měřil čas jen na vybraných úsecích. První ročníky byly určeny pro trekingová kola, ale pomalu začaly přibývat i MTB vložky.

​​Ročníky 2005 a 2006 měly zázemí v ubytovně u firmy Falcon, kde byl také start i kompletní zázemí. Dokonce závodníci měli možnost se zde ubytovat.

​​V roce 2007 a 2008 ročník startoval v Malé ulici a měl přívlastek neoficiální mistroství trekingových kol. Součástí závodu byl závod pro firmy a školy.

Roky 2010 a 2011 nepřinesly do závodu žádné novinky, ale přesto si udržel své účastníky i etapový způsob závodění.

​​Rok 2012 a 2013 byl ve znamení velkých změn. Závod nebyl etapový a start závodu se přesunul zpět do mimoňských kasáren. Velkou změnu zaznamenala i trať, která vedla směrem ke Slovanům, přes Brennou do Hradčanských stěn, přes které jste se dostali až k Máchově jezeru. Cesta do cíle vedla Hradčany přes Ploučnici k Mimoňské dostihové dráze a do cíle v kasárnách. Závod byl čistě orientován na horská kola a ředitelem trati byl Radomír Hodek. Na startu obou ročníků se sešlo 150 závodníků.

​​Jubilejní 10. ročník v roce 2014 měl start i cíl na náměstí v Mimoni. Ředitel trati Ondřej Adamec trať vedl přes Pavlin Dvůr, Skelnou Huť, Velkou Bukovou a Dělovou Stezku. Sjezd mezi Hradčanské stěny, průjezd Hradčany a přejezd Ploučnice byla pro závodníky známá část závodu. I přes nepřízeň počasí si na závod našlo cestu téměř 100 závodníků.

​​Tour de Ralsko byl menší regionální závod s kapacitou do 150 závodníků, ale to se pomalu mění. Za dobu své existence získává závodníky z celé České republiky.

Tour de Ralsko 2015

16. 5. 2015

Popis

Organizaci závodu má na triku občanské sdružení Mimoňští Sršni, které je známé jako organizátor triatlonu a inline kvadriatlonu Hornettlon.cz. Své zkušenosti organizátoři použili při Tour de Ralsku a závod dostal nové logo, webové stránky, čipovou časomíru a závodníci mohli využít poprvé zázemí s posezením a stánku s občerstvením. Každý závodník dostal bohatou uvítací tašku s jídlem a pitím v ceně závodu. Tour de Ralskoa pod taktovkou Mimoňských Sršňů se zúčastnilo 125 závodníků.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2016

14. 5. 2016

Popis

Závod Tour de Ralsko se poprvé zařadil do seriálu Haven MTB series a pod jejich taktovkou se konaly i dětské závody. Zázemí bylo v prostoru bývalých mimoňských kasáren, kde byl dostatek prostoru pro stánkový prodej i předzávodní servis kol. Zároveň zde byl i cíl závodu. Startovalo se z náměstí a i s dětskými závody se na startu potkalo celkem 272 závodníků.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2017

12. 5. 2017

Popis

1. ročník se vydařil a Tour de Ralsko bylo nadále součást Haven MTB series. Dětské závody jsme zařadili před hlavní závod, aby rodiče mohli fandit ještě před tím, než odjedou vlastní závod. Připravili jsme také jednoduché dřevěné překážky pro starší dětské kategorie. Jako v minulém ročníku závodu bylo zázemí celého závodu v prostoru bývalých mimoňských kasáren. Start byl již tradičně z náměstí v Mimoni, kde první startovala kategorie Elite. Celkový počet závodníků byl v 367 (z toho 52) dětí.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2018

13. 5. 2017

Popis

Zázemí 14. ročníku závodu jsme přesunuli do areálu dostihové dráhy v Mimoni, protože tady bylo více místa pro narůstající účast. Na stejném místě jsme uspořádali i dětské závody, takže ubylo přesunů jak dětských závodníků, tak i diváků. Také došlo k přesunu cíle závodu, který už nebyl z kopce po silnici, ale dojezd závodu byl přímo do zázemí. Bylo to dobré řešení, protože mohli všichni fandit. Závod přivítal 321 dospělých a 83 dětí, celkem 404 závodníků.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2019

10. 5. 2019

Popis

Polokulatý 15. ročník byl ve znamení deště a poměrně velké zimy. Získali jsme generálního partnera závodu a to firmu ML Tuning, která nám pomáhá závod posouvat dál. Pro závodníky jsme připravili v cíli vyhřívaný stan a moc se osvědčil i nám. Opravdu luxusní občerstvení nám zajistily holky z Kočičího kabinetu. Závodu se zúčastnilo celkem 468 závodníků - 60 dětí a 408 dospělých.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2020

18. 7. 2020

Popis

1. ročník se z důvodu Covid situace přesunul z května do července. Díky změně termínu mohli organizátoři upravit trať a dostat se do míst kam závodníci v květnu kvůli nařízení CHKO nemohli. Nový termín a úpravu nová tratě si získali příznivce a hlavní závod přivítal více jak 400 závodníků. Dětské závody byly zařazeny do Dětský MTB CUP a jejich účast trhala rekordy, když přivítaly skoro 200 závodníků. Počasí, trať i připravení závodníci závodu přáli a tendle ročník závodu se opravdu vydařil.

Sponzoři

Sponzoři

Tour de Ralsko 2021

17. 7. 2021

Popis

Bylo troufalé tvrdit, že se v roce 2021 závod uskuteční vzhledem k neutichající covid situaci, ale podařilo se. Termín závodu zůstal z loňského ročníku zachován a závod se odjel 17.7.2021 za deštivého počasí. Zázemí závodu bylo, vzhledem k neposekané trávě v areálu dostihovky, na louce před dostihovou dráhou. Ale to závodu neubralo a zúčastnilo se ho 374 dospělých závodníků. Na start dětských závodů se postavilo 125 dětí ve věku 2-16 let. Dětské závody byly zařazeny do seriálu závodu Amulet Cycology dětský MTB Cup Libereckého kraje 2021 a každý dětský závodník v cíli obdržel, po vzoru dospěláků, dřevěnou účastnickou medaili za svůj výkon.

Kam dál?

Sponzoři

ML-Tuning Tour de Ralsko 2022

16. 7. 2022

Popis

18.ročník závodu ML Tuning Tour de Ralsko se uskuteční 16.7.2022. Uděláme vše, aby letošní ročník byl zajímavější než ten uplynulý.

Letos jsme pro vás připravili novou trať Na pohodu o délce 27 km. Trasa Na plno 47 km bude zachována tak jak byla v roce 2021, tedy s vynecháním Měděného dolu.

Další novinkou tohoto ročníku je pořádání Nočního závodu Tour de Ralska. Jedná se o jízdu po vyznačeném okruhu o délce 8 km po dobu jedné hodiny v lesním terénu. Nebojte, trať bude značena reflexními prvky a o nezapomenutelný zážitek můžeme zaručit :)

Těšit se můžete na kvalitně značenou trať, kvalitní zázemí závodu, zajímavou uvítací tašku pro denní verzi závodu a kvalitní jídlo po závodě.

Dětské závody uděláme zas o něco hravější. A jako tradičně jsou zařazeny do seriálu Dětský MTB CUP Libereckého kraje.

Sponzoři

ML-Tuning Tour de Ralsko 2023

22. 7. 2023

Popis

Již 19. ročník závodu proběhne 22.07.2023. V loňském roce jsme zjistili, že by jste na závodě uvítali i kratší trať a počty závodníků, kteří si ji zajeli nám dali najevo, že o ni opravdu stojíte. Proto už na trvalo je k 47 km trati zařazena i 30 km trať. Stejně jako v loňském roce bude možnost si zajed i noční hodinovku. Připravujeme vše proto, aby kvalita závodu byla minimálně na stejné úrovni jako v uplynulých letech.

Těšit se můžete na kvalitně značenou trať, kvalitní zázemí závodu, zajímavou uvítací tašku pro denní závod a kvalitní jídlo po závodě.