Historie

Tour de Ralsko, dnes již tradiční cyklisticky závod, má počátky v roce 1998, kdy si parta kamarádů své projížďky zpestřovala měřením času. Byli jedni z prvních, kdo projížděl do té doby neznámé cyklostezky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Jména, která jim dávali, jsou dnes mezi cyklisty hojně používány, např. K Sochorovi nebo U Tankáče. Při prvních neoficiálních závodech si říkali, že jezdí Tour de Ralsko a to díky dominantě okolí – kopcem a zříceninou hradu Ralsko. Tento název udržel do dnes.

V roce 2003 se potkal jeden z oněch kamarádů Jára Frei s Jirkou Tokarem. Spojení studenta sportovního managementu a cyklistického nadšence byl první impuls ke vzniku závodu pro širokou veřejnost a hobby závodníky.

První ročník v roce 2004 předcházely velké přípravy a vše bylo pro organizátory nové. Start závodu byl v bývalých mimoňských kasárnách a dvoudenní závod měl vyhlášení vítězů v letním kině při Majálesu.

Závod byl několik let koncipován jako několika etapový, kdy se měřil čas jen na vybraných úsecích. První ročníky byly určeny pro trekingová kola, ale pomalu začaly přibývat i MTB vložky.

Ročníky 2005 a 2006 měly zázemí v ubytovně u firmy Falcon, kde byl také start i kompletní zázemí. Dokonce závodníci měli možnost se zde ubytovat.

V roce 2007 a 2008 ročník startoval v Malé ulici a měl přívlastek neoficiální mistroství trekingových kol. A součástí závodu byl závod pro firmy a školy.

Roky 2010 a 2011 nepřinesly do závodu žádné novinky, ale přesto si udržel své účastníky i etapový způsob závodění.

Rok 2012 a 2013 byl ve znamení velkých změn. Závod nebyl etapový a start závodu se přesunul zpět do mimoňských kasáren. Velkou změnu zaznamenala i trať, která vedla směrem ke Slovanům, přes Brennou do Hradčanských stěn, přes které jsme se dostali až k Máchově jezeru. Cesta do cíle vedla Hradčany přes Ploučnici k Mimoňské dostihové dráze a do cíle v kasárnách. Závod byl čistě orientován na horská kola a ředitelem trati byl Radomír Hodek. Na startu obou ročníků se sešlo 150 závodníků.

Jubilejní 10. ročník v roce 2014 měl start i cíl na náměstí v Mimoni. Ředitel trati Ondřej Adamec trať vedl přes Pavlin dvůr, Skelnou huť, Velkou Bukovou a Dělové stezku. Sjezdu mezi Hradčanské stěny, projezdu Hradčany a přejezd Ploučnice byla pro závodníky známá část závodu. I přes nepřízeň počasí si na závod našlo cestu téměř 100 závodníků.

Tour de Ralsko byl menší regionální závod s kapacitou do 150 závodníků, ale to se pomalu mění. Za dobu své existence získává závodníky z celé České republiky.

V roce 2015 přebralo organizaci závodu občanské sdružení Mimoňští Sršni, které je známé jako organizátor triatlonu a kvadriatlonu Hornettlon.cz, který je určen také sportovním nadšencům a hobby závodníkům. Tour de Ralsko dostal nové logo, webové stránky, čipovou časomíru a závodníci mohli využít poprvé zázemí v podobě stánku s občerstvením a jídlem v ceně závodu.

Pro rok 2016 jsme se stali součástí Haven MTB series a znovu jsme zařadili dětské závody pro různé věkové kategorie. Zázemí bylo v prostoru bývalých mimoňských kasáren, kde byl dostatek prostoru pro stánkový prodej i předzávodní servis kol. Zároveň zde byl i cíl závodu. Startovalo se z náměstí a i s dětskými závody se na startu potkalo celkem 272 závodníků. Výsledky.

Ročník 2017 (13. ročník celkově) se vydařil a Tour de Ralsko bylo nadále součást Haven MTB series. Dětské závody jsme zařadili před hlavním závodem, aby mohli rodiče fandit ještě před tím, než odjedou vlastní závod. Připravili jsme také jednoduché dřevěné překážky pro starší dětské kategorie. Jako minulý rok bylo zázemí celého závodu v prostoru bývalých mimoňských kasáren. Start byl již tradičně z náměstí v Mimoni, kde první startovala kategorie Elite. Celkový počet závodníků byl v 367 (z toho 52) dětí. Výsledky.